Vrijeme u kojem su se počele rušiti razlike među spolovima

5.12.2009 | Antonio B

U šezdesetim godinama prošlog stoljeća počinje vrijeme kojem smo svjedoci i danas: jednospolnosti, urbanosti, modernosti i pojma unisex.

 

Šezdesete su pridonjele promjeni spolnih uloga, što se i danas očituje u modi.

Šezdesete su pridonjele promjeni spolnih uloga, što se i danas očituje u modi.  

 

 

Jednaka odjeća za oba spola

 

Mladići i djevojke počeli su nositi jednaku odjeću, puštati dugu kosu samim tim dijeliti uloge koje su do tada tradicionalno bile podijeljenje na muške i ženske. Na to su utjecali brojni glazbenici, nazivani “glam rockom” pjevači koji su na nastupima oblačili sjajna, šljokičasta odjela napravljena od ženske odjeće. Takav razvoj bio je posljedica slobode i jednakosti Opens internal link in current windowspolova i seksualnih sloboda. Godine 1967 jedan američki psihijatar izvjestio je da mu dolaze mnoge žene koje ne znaju kako se trebaju ponašati žene, te muškarci kojima uloga isto nije jasna, kako se ponašati muški? Vjerojatno niti o jednoj drugoj stvari nije pisano u tolikoj količini i nije izgovoreno toliko stvari kao o ulozi spolova. Toliki materijali i informacije, a znamo da je gotovo ne moguće znanstveno definirati muževnost i ženstvenost. To se razlikuje od kulture do kulture te raznih tradicija, normi i vrijednosti. Pojam muškost i ženstvenost nisu isti kao pojmovi muško i žensko, bez obzira na to mnogi to često miješaju.

 

 

 

Zbog mogućnosti penetracije muškarci su smatrani jačim spolom..

Zbog mogućnosti penetracije muškarci su smatrani jačim spolom..  

 

 

Muškarca definira penetracija 

 

 

Činjenica je da u spolnom odnosu muškarac prodire u tijelo žene. To je dovelo do izjednačavanja ženstvenosti s pasivnošću a muškosti s aktivnošću. Zbog čovjekovog ukorijenjenog vjerovanja u dvojnost prirode, svi pasivni elementi definiraju se kao ženski a aktivni kao muški. U nekim kulturama žensko tijelo označavalo je sve negativno, tamno i loše. Pojam muškog i ženskog spola duboko je ukorijenjen u kulturi i neke stvari su jasne od samog rođenja djeteta, kako se prema njemu ophoditi ukoliko je mušo ili žensko. Nema prirodnih osnova za činjenicu da su žene pasivne i ne otporne. Porod se u svim pogledima kosi s tom teorijom. Djevojčice od malena pripremaju za ulogu majke, kuharice i ostalih te kako se trebaju ponašati. Dok dječake uče kako biti što odlučniji, močniji, aktivniji kako da se bore sami za sebe i budu pri tome jaki.

 

 

Da žene nisu slabiji spol dokazuju brojne moderne žene koje drže puno više od četiri ugla doma.

Da žene nisu slabiji spol dokazuju brojne moderne žene koje drže puno više od četiri ugla doma.  

 

 

Jesu li žene stvarno slabiji spol?  

 

 

Nema povijesnih dokaza da su žene slabiji spol. U siromašnijim društvima i povijesnim kulturama slabost ili nemoć kod žena nisu bile pozitivne, jer su žene imale svoja zaduženja koja su bila zahtjevna. Kroz povijest poznajemo pojmove poput matrijahata i patrijahata koji su bili jednako jaki. Uloge pripisane jednom i drugom spolu održavale su društvei poredak. To što nam je dano rođenjem od Boga i genetike, svakako nam uvjetuje jedan dio života pa tako i Opens internal link in current windowseksualnost. Također ne biramo kulturu i vrijeme u kojem smo rođeni ali sve te činjenice utječu na nas i naše uloge. Jedan od najnaprednijih pogleda znanstvene psihologije je da svi ljudi imaju sve karakteristike jednake ali da su kod svakog pojedinca izražene u drugačijoj mjeri. To znači da međusobno dopunjujemo rodne uloge i ne smijemo ih povezivati sa spolom, zamjena tradicionalnih uloga ne bi smjela ugroziti temeljnu pojedinčevu seksualnost.


Tagovi


Bez ocjene
Vaša ocjena: 

Zadnje poruke u forumu

tele6454 10. Kol 2018 hhhhhhh
Swig iskustva
tele6454 10. Kol 2018
Swig iskustva
tele6454 10. Kol 2018 zz
Swig iskustva

Anketa

ANKETA